This site uses technical and analytics cookies.
By continuing to browse, you agree to the use of cookies.

The Ambassador

Mauro MASSONI

Curriculum Vitae

Born in Rome (Italy) on 16th August 1961.

Professional Experience

Career Diplomat since 1987. In his early years, he served at the Italian Ministry of Foreign Affairs (MoFA), Directorate General of Italian diaspora and consular affairs

1989 – 1993: Vice Consul in Rio de Janeiro (Brazil)

1993 – 1996: First Secretary in Havana (Cuba)

1996 – 2001: he served at the Directorate General of Italian diaspora and consular affairs, Italy MoFA

2001 – 2002: Counsellor and Deputy Head of Mission in Athens (Greece)

2003 – 2013: he served as Head of several offices in close collaboration with the Director General for Development Cooperation, Italy MoFA

2013 – 2018: Ambassador of Italy to Nairobi (Kenya), accredited also to Port Victoria (Seychelles Islands), to U.N.E.P. (United Nations Environment Program)and  H.A.B.I.T.A.T. (United Nations Human Settlements Programme).

2018 – 2021: First Class Consul General of Italy in Lugano (Switzerland)

2021 – 2024: he served at the Directorate General for Development Cooperation, Italy MoFA

2023 – Ambassador of Italy to Uganda, Rwanda and Burundi

Merits

2007: awarded Knight Official of the Order of Merit of the Italian Republic

Studies

1985: Degree (laurea) in political science, Università degli Studi di Roma

Languages

Mother tongue Italian. Fluent in English, French, Portuguese and Spanish

 

Communication Ambassador Mauro Massoni.

“Proud to represent Italy in Africa, a Continent at the core of our foreign policy. I will work to enhance the presence of our civil society in Uganda, Rwanda and Burundi and the economic potential of these young and dynamic Countries, fostering new mutually beneficial collaborations.”

Insights
  • From 1964, 2 years after the proclamation of Uganda’s independence, the following Heads of Mission have been at the helm of the Embassy of Italy:
    • Giovanni Revedin di San Martino: 5 July 1964
    • Amedeo Solferini: 3 May 1967
    • Renzo Luigi Romanelli: 2 January 1968
    • Renzo Falaschi: 27 April 1973
    • Eugenio Rubino: 10 March 1977
    • Michele Martinez: 19 July 1981
    • Salvatore Zotta: 6 November 1984
    • Alessio Carissimo: 14 May 1989
    • Marcello Ricoveri: 21 May 1993
    • Luigi Napolitano: 2 March 1998
    • Maurizio Teucci: 26 October 2001
    • Umberto Plaja: 19 January 2006
    • Pietro Ballero: 22 May 2008
    • Stefano Antonio Dejak: 1 November 2011
    • Domenico Fornara: 11 May 2015
    • Massimiliano Mazzanti: 21 October 2019
    • Mauro Massoni: 8 January 2024